Po długich wieczorach spędzonych na przeglądanie ogłoszeń, właśnie stałeś się właścicielem swojego wymarzonego motocykla. Szczęśliwym trafem okazało się, że jest sprawny technicznie i spełnia wszystkie Twoje wymagania. Podpis na umowie sprzedaży to dopiero początek załatwiania formalności, abyś w pełni mógł cieszyć się jazdą. Masz wszystkie dokumenty żeby przerejestrować go na siebie. A co z ubezpieczeniem OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że wtedy kiedy posiadasz motocykl, musisz mieć ważną umowę ubezpieczenia. Bez znaczenia jest to, czy porusza się on po drogach publicznych, czy też nie – decydujący jest bowiem sam fakt zarejestrowania, a nie jego eksploatacja. Dzięki ubezpieczeniu możesz być spokojny, że w razie wyrządzenia komuś szkody w większości przypadków nie będziesz musiał pokryć jej z własnej kieszeni, a uczyni to za Ciebie ubezpieczyciel. Wysokość tej szkody może być znaczna i między innymi właśnie dlatego przewidziany został obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Oczywiście w pewnych sytuacjach zakładowi ubezpieczeń będzie przysługiwał tzw. regres, czyli uprawnienie do dochodzenia od posiadacza pojazdu zwrotu wypłaconego odszkodowania. Szerzej o tym zagadnieniu w osobnym wpisie. Teraz skupmy się bardziej na obowiązkach i uprawnieniach nowego właściciela motocykla, związanych z ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego.

 

Kupiłem używany motocykl, co z ubezpieczeniem OC?

Krok 1.

W chwili zawierania umowy sprzedaży pojazdu upewnij się, czy sprzedawca posiada ważną na dzień podpisywania umowy polisę ubezpieczenia OC. Jest to o tyle istotne, iż od momentu gdy staniesz się nowym właścicielem motocykla będziesz zobowiązany takie ubezpieczenie posiadać. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, grożą Ci wysokie kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pamiętaj, iż nie jest żadnym wytłumaczeniem fakt, że pojazd kupujesz w dzień wolny od pracy, albo Twój agent ubezpieczeniowy jest akurat na wakacjach. Zarejestrowany pojazd musi posiadać w każdym momencie ważne ubezpieczenie OC.

Krok 2.

Wiesz już, że kupiony przez Ciebie motocykl w chwili podpisania umowy objęty był umową ubezpieczenia OC. Sprawdź, do kiedy obowiązuje aktualna umowa. W większości przypadków umowę ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy. Jeżeli pojazd kupiłeś w komisie to okres ten najprawdopodobniej jest krótszy. Osoby trudniące się zawodowo pośrednictwem w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych mogą bowiem zawierać tzw. krótkoterminowe umowy ubezpieczenia (na czas nie krótszy niż 30 dni). Czy ten okres nie upływa za kilka dni? Pamiętaj, aby w odpowiednim czasie przedłużyć umowę lub zawrzeć nową.

Krok 3.

Sprawdź, czy zawarta przez poprzedniego właściciela umowa została opłacona za cały okres jej obowiązywania, czy może ustalono, iż będzie płatna ratalnie. W tym drugim przypadku będziesz zobowiązany terminowo uiszczać wszystkie wymagalne w przyszłości raty. Jeżeli pełna składka okazuje się być bardzo wysoka możesz zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o jej rekalkulację z uwzględnieniem posiadanych przez Ciebie zniżek. Oczywiście zakład ubezpieczeń może zrobić to również z własnej inicjatywy. Skąd będzie wiedział, że kupiłeś pojazd? Najprawdopodobniej zostanie zawiadomiony przez sprzedawcę. Na nim bowiem ciąży obowiązek poinformowania ubezpieczyciela w terminie 14 dni od zawarcia umowy o fakcie sprzedaży pojazdu. Interesu sprzedawcy należy upatrywać m.in. w uwolnieniu się w ten sposób od konieczności płacenia kolejnych rat ubezpieczenia.

Krok 4.

Zasadą jest kontynuacja umowy ubezpieczenia OC. Jeżeli mimo wszystko nie chcesz wejść w prawa i obowiązki wynikające z polisy OC sprzedawcy to możesz taką umowę wypowiedzieć przesyłając odpowiednie pismo do ubezpieczyciela. Umowa rozwiązuje się z dniem jej wypowiedzenia, a na Tobie ciąży obowiązek zawarcia nowej. Jeżeli jednak będziesz kontynuował umowę ubezpieczenia zawartą wcześniej przez sprzedawcę to pamiętaj, iż taka umowa ubezpieczenia po jej wygaśnięciu nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres. Jeszcze przed 2012r. mieliśmy do czynienia z takim właśnie automatyzmem. W praktyce okazywało się jednak, że nowy właściciel zapominał wypowiedzieć „starą” umowę i zawierał nową, co prowadziło do wielu komplikacji (w szczególności konieczności zapłaty podwójnej składki).

 

Te cztery powyższe kroki to najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć nabywając używany motocykl. Pamiętaj, że ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym i dlatego tak ważne jest dopilnowanie, aby Twój pojazd je posiadał. W przeciwnym razie może się to dotkliwie odbić na Twoim portfelu.

Please follow and like us:
Ubezpieczenie OC po zakupie używanego pojazdu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram